Miłość i „niemiłość”

Miłość bez wolności oznacza brak granic między osobami. Prowadzi on do utraty odrębności, osobowości i „ja”. Z drugiej strony wolność bez miłości prowadzi do samowoli i destrukcji związku.

Z czego bierze się samotność w związku? W obecnym multimedialnym świecie, niektórzy ludzie przekładają klikanie, ponad trzymanie bliskiej osoby za rękę lub przytulanie. Dzieci wyrastają w domu, w którym  rodzice są gośćmi. Między rodzicami a dziećmi nie  może wytworzyć się bezpieczna więź.
W późniejszym czasie takie dzieci wychodząc w związki, nie potrafią okazać partnerowi miłości i stworzyć dojrzałej relacji. Więź oparta na chaosie lub lęku, gdy rodzice piją lub stosują przemoc, spowoduje, że w przyszłości dziecko nie będzie potrafiło stworzyć normalnego związku.

Co w takim razie może być receptą na udany związek? Jak zwykle nie ma prostej recepty. Najpierw należy dotrzeć do sedna sytuacji. Sprawdzić, co kryje się za kłótniami. Być może jest`to próba znalezienia bliskości, której towarzyszy strach przed zranieniem?