Czy wiesz, że…

W tej sekcji znajdziesz ciekawostki z dziedziny psychologii. Zapraszamy do lektury

FOBIA SZKOLNA – PRZYCZYNY, OBJAWY, LECZENIE

W klasyfikacji zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania fobia szkolna jest określana jako zaburzenie lękowe i należy do fobii społecznych. Cechują  ją przede wszystkim: niechęć i odmowa chodzenia do szkoły. Zaburzenia  te mogą się manifestować objawami somatycznymi, takimi jak: bóle głowy, bóle brzucha, inne bóle niewiadomego pochodzenia. Objawy mogą mieć swój początek w okresie dziecięcym  i …

Jakie są różnice między przemocą domową a konfliktem rodzinnym?

Przemoc domowa to jednorazowe albo powtarzające się, umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa bądź dobra osobiste członków rodziny. Mogą narażać osoby na groźbę utraty zdrowia lub życia, mogą naruszać ich godność, nietykalność cielesną wtym seksualną. Mogą powodować szkody w zdrowiu fizycznym lub psychicznym. Cechy charakteryzujące przemoc domową są następujące: Przemoc jest intencjonalna – chodzi w niej zazwyczaj o …

Przemoc domowa w podczas izolacji w okresie pandemii koronawirusa.

Przemoc domowa w podczas izolacji w okresie pandemii koronawirusa.

Przemoc domowa to koszmar wielu osób w Polsce. Z powodu epidemii koronawirusa dzieci nie mogą wyjść z domu, nauka odbywa się zdalnie, także część dorosłych pozostaje w domu. W odosobnieniu cierpią osoby, które skazane są na przebywanie w jednym pomieszczeniu z osobą znęcającą. Izolacja i przebywanie na małej, zamkniętej przestrzeni są trudne, nawet dla osób, które się …

Czy istnieje związek pomiędzy wykształconymi w dzieciństwie stylami przywiązania a relacjami w dorosłym życiu?

Takie pytania padają ze strony naszych Klientów. Zastanawiają się oni,  jak wczesne lata życia wpłynęły na to kim są teraz. Czy jeśli nie są zadowoleni z obecnego stanu, to mogą coś z tym zrobić? Czy winę za niekorzystną sytuację życiową mogą zrzucić na swoich rodziców? Niestety odpowiedź na  to pytanie,  nie jest prosta. Na pewno, …

Chroń pamięć – aktywizuj się społecznie

Z zaburzeniami pamięci szczególnie u osób w podeszłym wieku, zmaga się współczesna medycyna i psychologia. Biorąc pod uwagę starzenie się społeczeństw można przypuszczać, że w najbliższych latach problem znacznie wzrośnie. Dlatego tak ważna jest aktywność społeczna. Osoby, które udzielają się społecznie, spotykają z innymi ludźmi, tworzą grupę bardziej „chronioną” przed zaburzeniami pamięci. Psycholog Justyna Wyciślik …

Miłość i „niemiłość”

Miłość bez wolności oznacza brak granic między osobami. Prowadzi on do utraty odrębności, osobowości i „ja”. Z drugiej strony wolność bez miłości prowadzi do samowoli i destrukcji związku. Z czego bierze się samotność w związku? W obecnym multimedialnym świecie, niektórzy ludzie przekładają klikanie, ponad trzymanie bliskiej osoby za rękę lub przytulanie. Dzieci wyrastają w domu, …

Mindfulness

Można powiedzieć, że w  ostatnim czasie słowo mindfulness (uważność) robi karierę. W czasach, kiedy wszystko wymagane jest na już, informacje, które maja kilka godzin są nieaktualne, zatrzymanie się na chwilę i spojrzenie w głąb siebie, zaczyna być ważne. Pomocne i ważne jest także zrozumienie, że problemy, których doświadczamy, zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym, …

Wypalenie zawodowe

Jak pokazują liczne badania, wypalenie zawodowe dotyka coraz większej liczby pracowników. Główną przyczyną tego zjawiska jest występowanie sytuacji stresowych w miejscu pracy. Na wypalenie zawodowe narażeni są głównie pracownicy mający kontakt z klientami zewnętrznymi.  Choć w grupie ryzyka wymieniane są zawody, w których sukces trudno  jest zmierzyć, a osoba jest mocno zaangażowana w świadczenie pomocy. …

Problemy zachowania…

Problemy zachowania zostały podzielone na dwa zespoły objawów: zaburzenia zachowania się – definiowane  jako zachowania agresywne niosące fizyczne zagrożenia dla ludzi i zwierząt oraz zachowanie nieagresywne prowadzące do uszkodzenia przedmiotów, naruszenia własności lub kradzieży.